Prvotnim petim odsekom so se z leti dodali novi, med njimi tudi Zgodovinski. V njem je sodeloval France Dolinar, ki je bil med pobudniki in prvimi sodelovci Slovenske kulturne akcije. Člani tega odseka so bili, med drugimi, tudi dr. Srečko Baraga, dr. Silvin Eiletz, Fran Erjavec, dr. Rajko Ložar in dr. Branislava Sušnik. Nekateri člani so bili aktivni v več odsekih.
Zgodovinski odsek je prirejal predavanja, objavljali so eseje in knjige.
Med publikacijami Slovenske kulturne akcije s tega področja imamo dva zbornika. Leta 1959 je izšel Zgodovinski zbornik, ki ga je uredil Marijan Marolt, s prispevki p. Maverja Grebenca, Rajka Ložarja, Maksimilijana Jezernika, Bogumila Vošnjaka, Frana Erjavca, in Branke Sušnik. Ob petdeseti obletnici smrti prof. Tomca pa je leta 1991 SKA izdala Zbornik profesor Ernest Tomec.
Iz zgodovinskega področja so še Ivana Dolenca »Moja rast« (1973), Alojzija Geržiniča »Slovensko šolstvo na Primorskem« (1983), Alojzija Zupanca »Zgodovina Ajdovca« (1988), Franceta Perniška »Zgodovina slovenskega Orla« (1989), ter »Slovenska katoliška obzorja«, ki vsebuje izbor esejev, razprav in člankov Franceta Dolinarja (1990).
Izrednega pomena pa je Zgodovinski atlas Slovenije, delo prof. Romana Pavlovčiča, ki je izšel kot 40. publikacija Slovenske kulturne akcije leta 1960. Poudarimo, da je bil to prvi tovrstni opus v slovenski znanosti sploh.