Literatura je slika časa in človeka. Ob tej sliki se oseba zamisli in išče, kako in kaj je treba reagirati. Problemi, ki se odkrivajo, pozivajo k razmišljanju, k reševanju, morda po novih poteh, ki so bolj hodna za današnjega človeka. Vsak umetnik je vezan na tisoč reči in odvisen od tisoč reči: od svojega talenta, njegove mere in smeri, od okolja, ki se je v njem razvijal in rasel, od situacij, ki vanje zaide, od izobrazbe, od svetovnega nazora, ki ga ima, od pomanjkanja svetovnega nazora, od značaja, itd. Morda prav vezanost pisca najbolj vpliva na kakovost in količino dela.
Slovenska kulturna akcija in njeni ustanovitelji so organizirali kar precej literarnih večerov, nešteto predstavitev knjig, recitacij pesmi, itd. Že prvo leto je bila v tretji številki Glasa objavljena literarna anketa. Bile so tudi literarne nagrade, božično literarne nagrade, itd. Predavali so mojstri kot n.pr. dr. Tine Debeljak, Ruda Jurčec, dr. Pavel Krajnik, Zorko Simčič, France Papež, prof. Alojzij Geržinič, Vinko Zaletel, in še veliko drugih. V prvem letu in ob uspehu ankete o besedni umetnosti, je literarni odsek organiziral okroglo mizo. Obravnavali so teme kot »bodočnost naše pisane besede«, »vezanost književnosti na okolje, po tematiki, zaradi ozirov na našo miselnost«, »vezanost bralcev in piscev«, itd.
Pri Slovenski kulturni akciji je izšlo v vseh teh letih čez 200 publikacij (če vključimo tudi izdaje Meddobij). Knjige kot »Ljudje pod bičem«, Karla Mauserja, ali »Zgodovinski atlas Slovenije«, Romana Pavlovčiča in še mnogo drugih, bodo ostale zapisane v naši zgodovini z zlatimi črkami.